2018’e Hazırız!

2017 Biterken   

 

 

 

 

Müzik sektörünün – bütün sektörler gibi- dijital dünyaya kayması ile birlikte Ütopya Müzik Yapım olarak, 2017 yılı bizim için tam bir uyum ve bütünleşme yılı olarak geçti diyebiliriz.  2016 yılının sonlarında dijital dünyadaki eksiklerimiz ve hedeflerimizin tespitinin ardından kurduğumuz Ütopya Sosyal Medya ekibimizle, geçen yaklaşık bir yıllık sürede azımsanamayacak kadar yol aldık. Genel örneklerle belirtmek gerekirse;

  • Eskiden Youtube dışındaki video platformlarının neredeyse hiç birinde sanatçılarımızın kliplerine yer verilmezken, şu anda elimize ulaştırılan ve teknik yeterlilikleri sağlayan kliplerin tamamı, başta ITunes Video ve VEVO olmak üzere, dünya genelinde saygınlık kazanmış, bütün içerik sağlayıcılarda dinleyici/izleyicilerini beklemektedir.
  • Firmamızdan çıkan bütün şarkıların lyric videolarını yapıp, Ütopya Müzik Yapım Official Youtube kanalımıza yüklediğimiz gibi, hem her albüm için hem de benzer türler için Oynatma Listeleri / Playlistler oluşturduk. Şu ana kadar yeniden düzenleyip yüklediğimiz video sayısı 5000’in, oluşturduğumuz oynatma listesi sayısı ise çeşitli kanallarda 2000’in üzerindedir.
  • Emek verilip görsel değerle süslenen klip çalışmaları, lyric videoların içerisinde kaybolmaması adına  şu an 69000’den fazla abonesi olan Türkçe Müzik Youtube kanalında topladık. Böylece  Elimize ulaştırılan ve teknik yeterlilikleri sağlayan kliplerin tamamını izleyicilerine kavuşturduğumuz gibi, yeni üretilecek görsel içeriklerin izleyenlerine daha hızlı kavuşacağı yepyeni bir alan yaratmış olduk.
  • Erişim hakkına sahip olduğumuz sanatçılarımızın başta YoutubeSpotifyFacebook ve Instagram hesapları olmak üzere, dinleyicileri ile bütünleşeceği bütün platformlardaki hesaplarının doğrulama (Mavi Tik), görsel ve biçimsel olarak düzenleme işlemlerini gerçekleştirdik. Yeterliliklerini sağlayan ve yeni erişimimiz olan diğer hesaplar içinse başvurularımız hız kesmeden devam ediyor.
  • Yeterli içeriğe sahip olan ve talepte bulunan bütün sanatçılarımız için Resmi Youtube Sanatçı Kanalı ; 15’ten fazla sanatçımız için oluşturduğumuz bu kanalların dışında, teknik yeterlilikleri sağlayan ve talepte bulunan sanatçılarımız için resmi VEVO kanalları oluşturduk. Yeni kanallar oluşturmaya devam ettiğimiz gibi, içeriklerin kanallara zamanında ve düzgün iletilmesi, gerekli teknik ve görsel düzenlemelerin yapılması için hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz.
  • Teknik aksaklıklar vb. nedeniyle, dijital marketlere hiç aktarılmamış, yanlış ya da eksik aktarılmış bütün içeriklerimizi teker teker kontrol ederek eksiklerin düzeltilmesini sağladık.
  • Youtube’da beş farklı müzik yapım şirketinin bir araya gelerek içeriklerini ilettiği -bir nevi katalog kanalı haline gelen-  Müzik Plus kanalını oluşturduk. 1800’e yakın farklı içeriği yüklediğimiz bu kanalın, içerik, izlenme ve abone sayısı kısa sürede tatmin edici seviyede yükseldi. Önümüzdeki süreçte yeni gelecek içeriklerle birlikte Youtube’daki en geniş müzik arşivlerinden biri olacağını umut ediyoruz.
  • Şimdilik sınırlı sayıda sanatçımız için Spotify, Facebook vb. platformlarda konser ve etkinliklerini daha hızlı duyurabilmeleri adına bir bilgi ağı oluşturduk. Etkinlik bilgilerini bize ileten sanatçılarımızın anlık olarak girişlerini yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere, 2017 yılı bizim için vitrin hazırlamak, bin bir emekle üretilen ürünleri oluşturduğumuz vitrinlerde en güzel ve doğru biçimde sergilemeye çalışmakla geçti. Ulaşılabilirlik ve görünürlük adına tüm gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz.

2018 yılının tüm üreten ve emek verenler adına bereketli, ülkemiz ve dünya adına barış, huzur ve adaletin yeniden ve sonsuza kadar hüküm süreceği bir dönemin başlangıcı olması dileğiyle.

Sağlıcakla kalın…

Saygılarımla

 

 

Selim Seven

 

 

Sosyal Medya Yöneticisi

Bir cevap yazın