AYHAN ORHUNTAŞ’IN ENSTRÜMANTAL ALBÜMÜ ÇIKTI

Ünlü aranjör müzisyen Ayhan Orhuntaş’ın enstrümantal albümü “Road Trip Anatolia” Ütopya Müzik Yapım etiketiyle çıktı.

11 şarkılık albümde Anadolu’nun binlerce yıllık tarihine gitarla yolculuk yapıyor, yaşanmış hikayeleri tekrar dinliyoruz. Yörük Ali Zeybeği, Drama Köprüsü, Aygız, Bu Dala Daşlı Gala,Pınarhisar ve İstanbul…

Ayhan Orhuntaş bu albümde Anadolu’ya yaptığınız yolculukta yol arkadaşı oluyor.

Ütopya Müzik Stüdyoları’nda kaydedilen albümün mix-masteringi Erkan Akpınar’a , Mfit mastering Ayhan Orhuntaş’a, Bass gitar Levent Canen’e ait.

 

Ayhan Orhuntaş Hakkında;

1964 yılında Kırklareli Pınarhisar İlçesi, Sütlüce Köyü doğumlu.Kepirtepe İlköğretmen Okulu ve Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesinden sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

Üniversite yılarında okulun müzik kulübü aracılığı ile başlayan müzik yaşantısı profesyonel olarak  devam etmeye başladı.Bursa Müzik Sahne ve Gösteri Sanatçıları Derneğinde kurucu başkan olarak 5 yıl görev aldı.

Bursa’da iken kurduğu müzik stüdyosu  çalışmaları ve çeşitli sanatçılarla albüm çalışmaları genişlemeye başlayınca,İstanbul’a gelerek çalışmalarını burda sürdürmeye başladı.

Kurduğu müzik grupları ile TRT de çeşitli programlarda yeralmaya başladı.Grubu Işığın Yansıması ile 4 albüm kaydetti. Bu süre içinde TRT tarafından 12 Bölüm olarak çekilen ‘’Demiryolları’’ belgeselinin müziklerini yaparak müzikal olarak farklı bir alana geçti.

TRT için:

‘’Demiryoları 2002’’  ,’’HABERCİ: Türkiye Renkleri  2004’’, ‘’Susayan Göller  2006’’’’Çağların Mavisi:Kaş’’ 2007,’’Likya Klikya, Antakya ‘’2007,

‘’Dünden  Yarına Kıbrıs Belgeseli’’2008 ,Eski Otel Öyküleri-Cumhuriyet Otelleri 2009,’’Hüsrev Hatemi’’ 2009, ‘’Oyuncakların Dili  ‘’TRT 2004 ,’’Kanadı Kırık Kuş Merhamet İster’’ TRT 2009 belgesellerinin müziklerini yaptı.

Bu dönem içerisinde Anadolu’ ya ait dilsiz kaval ile ilgili Bulgaristanda araştırmalar  yaparak, Bulgar Müzisyenlerle  Anadolu’ya ait türkülerin  yorumunu içeren bir albüm yönetmenliği başta olmak üzere,Musa Eroğlu, Güler Duman, Barış Akarsu gibi sanatçıların 30 u aşkın albümlerinde prodüktörlük ve aranjör yönetmenlik yaptı.

 Kurduğu Ütopya Müzik  Yapım  aracılığı ile ;

2011  TC.Kültür Bakanlığı desteği ile ‘’İKİ HALKIN ORTAK SESİ’’belgeselini çekti,

2011 Vodafone  Vakfı desteği ile  ‘’SIB-DÜŞLER AKADEMİSİ’’projesini,

2011, Sayısı 10 dan  fazla Müzik prodüksiyon yaptı.

2012- WOMEX  -DÜNYA MÜZİK FUARI’nda  bağımsız müzik yapımları ile ilgili çeşitli görüşmelerde bulundu.

2018-Ütopya Müzik Yapım’da kurucu olarak bağımsız müzik prodüksiyonlarına devam etmektedir.

Bir cevap yazın