Ülkemizde henüz yeni olan bu terim,dünyada gün geçtikçe önem kazanarak özellikle müzik alanında yeni oluşumlar yaratmakta ve kendini sürekli güncelleyerek büyümektedir.

Edisyon kısaca yayın hakları olarak özetlenebilir.Bir müzik eseri üretildikten sonra ürün olarak piyasaya çıkması,yayınlanması,yeni pazarlara ulaşması,film,yeni albümler,reklamlar gibi farklı mecralarda insanlarla buluşabilmesi ayrı bir takip gerektirmektedir.Bu mecralarda sunumların yapılıp kullanımı için  anlaşmalar yapmak, bu anlaşmalar sonucunda oluşan gelirin tahsili,tehsil edilememesi durumunda hukuksal takibi edisyon şirketinin  görevidir.Bu yüzden edisyon şirketinin hem hukuksal yapısı,hem de prodüktör yapısının olması gerekmektedir.

Edisyon anlaşmamız olan sanatçılarımızın,ülkemizde ve dünya üzerinde eser kullanımlarını takip etmek,eserleri en iyi şekilde kullanımını sağlamak,sanatçı ve eserinin olabilecek medya ortamlarında yasal takiplerini yapmak,oluşturduğu gelirleri sanatçı adına tehsil edip,sanatçıya ulaştırmak, olası gelirlerini artırmak,yeni ortamlarda bulunabilmesi için oluşumlar yaratmak,gerektiğinde albümler hazırlayarak piyasaya sunmak misyonumuzdur.

Ütopya Edisyon diğerlerinin aksine sanatçının üzerinden nemalanmak değil ona yeni değerler yaratmak ve katmak için çalışır.

Dünya üzerinde anlaşmalı olduğumuz başka edisyon şirketleri sayesinde başta You-tube olmak üzere  bütün medya ortamlarında eserlerinizin digital takibi yapılabilmekte böylece para kaybetmeniz önlenmektedir.Eserlerinize verilecek Uluslarası ISRC kodu ve Barkod numarası ile  akıllı yazılımlar sayesinde eserlerinizin kullanıldığı tüm mecralar kayıt altına alınıp takip edilmektedir.

Unutulmamalıdır ki fiziksel cd satışlarının yokolduğu günümüzde bütün herşey internet ortamı üzerinden yürüyecek ve edisyon haklarınızı aramaya başladığınızda ne kadar geç kaldığınızı farkedeceksiniz.

Eğer müzik üreten bir sanatçıysanız,yada müzik eserleriniz varsa ve satmak,gelir elde etmek gibi planlarınız varsa  vakit kaybetmeyin..

Eğer prodüksiyon yapan bir yapımcıysanız katalogumuzu incelemeniz tavsiye ederiz.

Yada bir film yönetmeni olabilirsiniz.Katalogdaki eserlerden hariç yalnızca filminize özel müziklere sahip olabilir tek kullanıcısı siz olabilirsiniz.

Bunun yanında yönetmenler ve film montajcıları için ücretsiz kullanıma açtığımız ses bankası  hayatınızı kurtarabilir.

  • Syncronize Lisanslama
  • Dijital Satış
  • Tanıtım ve Lisans Takibi

EDİSYON HİZMETİ SAĞLADIĞIMIZ SANATÇILAR

[widgetkit id=507]